“Marine debris removal and preventing further litter entry” projekt je u kojem sudjeluje međunarodni konzorcij sastavljen od osam partnera iz Hrvatske, Slovenije i Litve radi uspješnog očuvanja vodotokova,jezera i mora.Osim u projektu Ruconbar, koji smo predstavili kao primjer dobre prakse u dobivanju sredstava iz Programa za konkurentnost i inovacije u sklopu natječaja za projekte ekoloških inovacija, hrvatski partneri sudionici su još jedne uspješne europske priče u projektu Marine Clean.Projekt će se provesti kroz sedam radnih paketa, a njime će koordinirati tvrtka Turna d.o.o. iz Slovenije. Hrvatska sudjeluje s dva partnera, i to Katedrom za preradu polimera Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu,koju predvodi prof. dr. sc. Mladen Šercer, i tvrtkom EcoCortec d.o.o. specijaliziranom za proizvodnju biorazgradivih materijala. Provedba 1,1 milijuna eura vrijednog trogodišnjeg projekta počela je u četvrtak sastankom u Celju, na kojem su sudjelovali predstavnici projektnih partnera.Ekološka i inovativna komponenta projekta sadržana je u tri smjera aktivnosti koje će se provesti radi stvaranja alata za prikupljanje čvrstog i tekučeg otpada s vodotokova, razvijanja biorazgradive ambalaže, koja će se upotrebljava za pakiranje hrane na velikim brodovima, i stvaranja ribarske mreže od recikliranih materijala.
U sklopu projekta osmislit će se i proizvesti poseban alat za prikupljanje otpada iz mora, koji će biti lagan, izdržljiv,zahtijevati manje goriva i imati magnetske dijelove.Pametna mreža za skupljanje otpada na površini mora također će sadržavati magnetske dijelove koji će onemogućiti zarobljavanje životinja.
Osim toga, bit će lako razgradiva u morskoj vodi.
Prezentaciju inovativnih proizvoda tijekom projekta moći će vidjeti zainteresirana hrvatska javnost, o ćemu ćemo vas naknadno izvijestiti.Kao jedna od važnijih ciljanih skupina istaknuti su veliki kruzeri i brodovi od kojih, prema podacima kojima raspolaže konzorcij, dolazi 35 do 85% onečišćenja ponajprije zbog odbacivanja velike količine ambalaže za hranu.Važan aspekt tog projekta jest i njegov utjecaj na izmjenu javnih politika koje reguliraju ta pitanja kako bi se omogućilo manje zagađivanje, a predviđeno je umrežavanje sa zainteresiranim partnerima putem internetskog portala koji će biti izražen u sklopu projekta.Više informacija može se dobiti na Katedri za polimere Fakuteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu.